Смаки в олії: нетиповий підхід від Royal Spice
Якось на виставці INPRODMASH познайомився з дивним хлопцем – Томашем. Він стояв за скромним стендом, заставленим непримітними пляшечками з олією. На запитання “що продаєте?” відповів дивно: “Не олію, а смаки”.
Заінтригований, залишився послухати.
Виявилося, що Томаш працює в польсько-українській компанії Royal Spice. Вони роками розробляли різні харчові добавки, але справжньою їхньою гордістю стали авторські ароматизатори на олійній основі.
Навіщо смаки в олії?
“Зацікався”, – Томаш відкрив одну з пляшечок з назвою “Курка BBQ”. “Принюхайся, але обережно”.
Аромат був настільки насиченим, що здавалося, ніби поруч смажать барбекю. Неймовірно.
“Більшість ароматизаторів роблять на водній основі, – пояснював Томаш. – Але ми пішли іншим шляхом. Олія тримає аромат набагато довше. Не випаровується при нагріванні. І головне – ідеально змішується з жирами в м’ясі чи фарші”.
Логіку я зрозумів. М’ясо містить жир, а подібне розчиняється в подібному, як вчили нас на хімії. Олія з ароматом проникає в жир і залишається там.
Для кого ці дивні олії?
Спитав Томаша, хто їхні клієнти. Виявилося – переважно харчові виробництва. Причому найбільше – м’ясопереробні підприємства.
“Уяви, – каже, – ковбасний цех. Додають до фаршу 0,2% нашого ароматизатора “Свинина з часником” – і звичайна варена ковбаса пахне як домашня. Ніяких додаткових етапів виробництва. Просто капнув у фарш – і все”.
Другий за популярністю сегмент – м’ясні та рибні снеки. Чіпси, сухарики, грінки. Їх занурюють в олію, то чому б відразу не використати ароматизовану?
Що в колекції?
Томаш показав усю лінійку:
“Курка BBQ” – запах як у американських ресторанчиках “Шашличний дим BBQ” – ніби шашлик щойно зняли з мангалу “Базилік копчений” – несподіване поєднання зелені та диму “Індичка з грибами” – самодостатній, багатий аромат “Курка запальна” – з гострим, пекучим хвостиком “Курка-гриль з спеціями” – з виразними нотками прянощів “М’ясо запечене” – класика, яка працює завжди “Свинина з часником” – традиційний для ковбас “Сир копчений” – дивовижно передає аромат копченого сиру “Птиця копчена з гірчицею” – з легкою пікантністю
“Чому саме такі?” – питаю. Виявляється, все просто – ці смаки найбільше замовляють виробники.
Як це працює на виробництві?
Найбільше мене зацікавило практичне застосування. Томаш пояснив, що для різних продуктів використовують різне дозування, але зазвичай це мізерні кількості – від 0,1% до 0,5%.
“Для фаршевих виробів просто додають на етапі замішування. Для маринадів змішують з основою. Можна навіть для обприскування готових продуктів використовувати, попередньо розбавивши звичайною олією”.
“І скільки ж такої олії треба на тонну продукції?” – уточнюю.
“Від 1 до 5 кілограмів, – відповідає Томаш. – Навіть для великого виробництва це мізер”.
Навіщо це виробникам?
Головна перевага, як я зрозумів – можливість швидко розширити асортимент. Взяли базовий фарш, розділили на частини, в кожну додали різний ароматизатор – і маєте кілька видів продукції без змін у технології.
А ще економія. Не треба купувати різне обладнання для копчення чи спеції. Одна пляшка замінює кілограми дорогих прянощів.
І швидкість. Не потрібно вивчати нові технології чи наймати фахівців з копчення.
Хто це купує?
“Хто основні клієнти?” – продовжую розпитувати.
“Спочатку були дрібні ковбасні цехи, – каже Томаш. – Їм особливо боляче інвестувати в дороге обладнання. Потім підтягнулися середні виробники, яким набридло морочитися з коптильнями. А зараз навіть деякі великі заводи почали використовувати”.
Постачають тільки оптом, працюють з юридичними особами. Томаш каже, що бували запити і від приватних кулінарів, але це не їхній профіль. Тут потрібні стабільні оптові закупівлі.
Продукт зберігається 24 місяці в закритій тарі. Постачається в ПЕТ пляшках різного об’єму, що зручно для підприємств будь-якого масштабу.
Прощаючись, згадав, що у Томаша завжди можна замовити зразки для тестування. Непогана стратегія – спочатку дати спробувати, а потім вже говорити про гроші.
Ось так звичайна зустріч на виставці відкрила для мене світ харчових технологій, про який раніше навіть не замислювався. І, як виявилося, не тільки смак, але й аромат часто упакований в пляшечку. Доречі, Томаш залишив візитівку з контактами та сайтом, посилання – https://royalspiceua.com/