Заміна кульшового суглоба: діагностика, операція, реабілітація

Ендопротезування кульшового суглоба – це хірургічна процедура, під час якої власний суглоб стегна замінюється штучним протезом, що включає в себе металеві та пластикові компоненти. Ця процедура проводиться з метою відновлення функції кульшового суглоба, зменшення болю та покращення рухливості в тому випадку, коли суглоб пошкоджений або зношений через ревматичні захворювання, травми або інші стани.

Заміна кульшового суглоба може бути рекомендована пацієнтам, які стикаються зі значними болями та обмеженою рухливістю суглоба і не отримують полегшення від консервативного лікування. Процедура заміни суглоба стегна дозволяє відновити функцію суглоба і полегшити повсякденні дії, такі як ходьба та виконання рухів.

Після ендопротезування пацієнти можуть очікувати полегшення болю та покращення рухливості суглоба, проте процес реабілітації може тривати кілька місяців і включати фізіотерапію та фізичну реабілітацію для максимального відновлення функцій суглоба.

Ендопротезування кульшового суглоба (артропластика) рекомендується в таких випадках:

 • Остеоартроз (артрит): Це найпоширеніше показання для ендопротезування кульшового суглоба. Остеоартроз характеризується зношуванням хрящового покриву суглоба, що призводить до болю, обмеженої рухливості та дегенеративних змін у суглобі.
 • Порушення кульшового суглоба внаслідок травми або перелому: Серйозні травми кульшового суглоба можуть потребувати ендопротезування для відновлення функції суглоба.
 • Вроджені аномалії кульшового суглоба: У деяких людей існують вроджені вади суглоба або вузький суглоб, що можуть призвести до потреби в ендопротезуванні.
 • Захворювання суглобу: Деякі хвороби суглобу, такі як ревматоїдний артрит, можуть призвести до руйнування кульшового суглоба та потреби в його заміні.
 • Ревізія протеза: Якщо у пацієнта вже є кульшовий протез, але він стає несправним, пошкодженим або викликає проблеми, може знадобитися заміна протеза.
 • Інші умови: Є інші медичні стани, такі як дегенеративні зміни в суглобі, які можуть вимагати ендопротезування.
Стаття по темі:  Статьи ВАК на заказ: эффективный путь к публикации и академическому признанию

Рішення про проведення ендопротезування кульшового суглоба повинно прийматися лікарем на підставі клінічного обстеження та індивідуальних потреб кожного пацієнта. Важливо вести консультацію з лікарем-ортопедом для оцінки можливостей лікування та вибору найкращого методу для конкретного випадку.

Діагностика перед операцією

Перш ніж вирішити чи потрібна заміна кульшового суглоба (ендопротезування), необхідно пройти ретельну діагностику, яка включає в себе наступні кроки:

1. Медичний огляд і історія хвороби:

 • Лікар ортопед здійснює спеціальний медичний огляд та проводить бесіду з пацієнтом для визначення симптомів та історії хвороби.
 • Пацієнт повинен розповісти лікарю про біль у суглобі, обмежену рухливість, фізичну активність і інші скарги.

2. Зображення суглоба:

 • Зазвичай, лікар вимагає проведення рентгенографії суглоба для отримання детальних зображень кульшового суглоба. Це дозволяє оцінити ступінь пошкодження суглоба та ступінь зношування хряща.
 • У деяких випадках може бути також рекомендовано проведення більш детальних обстежень, таких як комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), для отримання більш точних зображень.

3. Аналіз крові та інших показників здоров’я:

 • Перед операцією проводяться загальні аналізи крові та сечі, що допомагає визначити стан здоров’я пацієнта та виявити можливі протипоказання до операції.
 • Іноді можуть бути виконані додаткові дослідження, якщо лікар вважає це необхідним.

4. Оцінка фізичного стану:

 • Лікар ортопед оцінює фізичний стан пацієнта, включаючи його рухливість, м’язову силу та інші фізичні параметри.

5. Консультація з анестезіологом:

 • Перед операцією проводиться консультація з анестезіологом для вибору методу анестезії під час операції та оцінки ризику анестезії.

На основі цих обстежень і діагностичних даних лікар вирішує, чи потрібно проводити ендопротезування кульшового суглоба для пацієнта. Якщо приймається рішення про операцію, лікар також вибере відповідний тип і дизайн протеза, який найкраще відповідає потребам пацієнта.

Стаття по темі:  FAVBET - рецепт популярності одного з найбільших легальних онлайн-казино України

Заміна кульшового суглоба: як проходить операція?

Операція заміни кульшового суглоба (ендопротезування кульшового суглоба) є серйозним хірургічним втручанням і зазвичай виконується застосовуючи наступні етапи:

1. Підготовка до операції:

 • Пацієнт проходить попереднє обстеження (описане вище у статті).

2. Сама операція:

 • Хірург робить невеликий розріз на передній частині стегна, щоб отримати доступ до кульшового суглоба.
 • Пошкоджений кульшовий суглоб видаляється, включаючи головку стегнової кістки та частину кульшової кістки.
 • Після цього хірург встановлює штучний суглоб, який зазвичай складається з металевих та пластикових компонентів. Металева головка стегнової кістки встановлюється в кістку, а пластикова чашка встановлюється в кульшову кістку. Ця конструкція наближена до природного суглобу і дозволяє відтворити рухи кульшового суглоба.

3. Закриття рани:

 • Після встановлення протеза хірург зшиває тканини і зашиває рану. Зазвичай використовуються розчинні матеріали для швів.

4. Післяопераційний догляд та відновлення:

 • Пацієнт після операції проводить певний час у післяопераційному відділенні для спостереження та оцінки стану.
 • Після виписки з лікарні пацієнт потребує реабілітаційну терапію та фізичну реабілітацію для відновлення функцій суглоба.

Важливо зауважити, що операція заміни кульшового суглоба може варіюватися в залежності від хірурга, лікарні та індивідуальних характеристик пацієнта. Після операції важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та фізіотерапевта для успішного та максимального відновлення функцій суглоба.

Реабілітація після ендопротезування

Реабілітація після заміни суглоба стегна (ендопротезування) є важливою частиною процесу відновлення та повернення до активного способу життя. Реабілітація зазвичай включає в себе кілька етапів. Ось загальний огляд процесу реабілітації:

1. Лікарняний період:

 • Після операції ви проведете певний час у лікарні для спостереження та надання медичної допомоги.
 • Під час цього періоду лікарі та медичний персонал слідкують за станом вашого суглоба та допомагають вам встати з ліжка та піднятися на ноги.
Стаття по темі:  Кондиционер сам выключается. Что делать?

2. Фізіотерапія та вправи:

 • Фізіотерапія є ключовою частиною реабілітації. Фізіотерапевти працюють з вами, щоб покращити рухливість суглоба, зміцнити м’язи стегна та кульшової області і полегшити відновлення.
 • Вам буде видано індивідуальну програму фізичних вправ, яку ви повинні виконувати щодня. Ці вправи допомагають відновити силу та рухливість суглоба.

3. Ходунки або костилі:

 • У перші дні після операції вас можуть попросити використовувати ходунки або костилі для підтримки при ходьбі. Поступово ви будете втрачати залежність від них, коли м’язи та суглоб стануть міцнішими.

4. Поступове збільшення навантаження:

 • Поступово ви будете підвищувати навантаження на операційний суглоб, проте робіть це з обережністю і відповідно до рекомендацій фахівців.

5. Заходи з профілактики тромбозу:

 • Після операції можуть бути рекомендовані компресійні панчохи для запобігання тромбозу.

6. Інші рекомендації:

 • Важливо дотримуватися усіх рекомендацій лікарів, включаючи план фізичних вправ, носіння компресійних панчіх, лікування болю та прийом ліків.

Реабілітаційний процес може тривати кілька місяців, і це залежить від індивідуальних особливостей кожного пацієнта. Важливо бути терплячим і слідувати рекомендаціям лікаря, щоб досягти найкращих результатів.

Share

You may also like...